

Czasem życiowe problemy wchodzą Ci w drogę
Problemy z erekcją a zdrowie psychiczne
Życie niesie ze sobą wiele stresów. Praca, rodzina, sytuacja finansowa, presja czasu to wszystko może przytłaczać. Problemy z erekcją często uznaje się za schorzenie fizyczne mające fizyczną przyczynę, ale mogą one występować również u młodych, wysportowanych i zdrowych mężczyzn bez chorób współistniejących.1
Zły stan psychiczny i czynniki psychologiczne mogą odgrywać ważną rolę w przypadku problemów z erekcją, wpływając na sposób, w jaki mózg sygnalizuje odpowiedź fizyczną – w tym przypadku erekcję. Problemy z erekcją spowodowane czynnikami psychologicznymi powinny być traktowane tak samo poważnie jak te wywołane dowolną inną przyczyną.2 Dobra wiadomość jest taka, że przyczynę występowania problemów z erekcją zazwyczaj można zidentyfikować, choć czasami wymaga to pomocy farmaceuty albo lekarza.3
Niektóre z problemów psychologicznych, które mogą przyczyniać się do problemów z erekcją, to:4

-
Stres5
Życie we współczesnym świecie jest stresujące. Dużo pracujesz? Martwisz się kwestiami finansowymi? Stres powoduje, że ciężko jest zostawić swoje troski za drzwiami sypialni.3, 4
Problemy z erekcją są silnie powiązane ze stresem i lękiem. Aż czterech na dziesięciu mężczyzn, u których występują problemy z erekcją, wskazuje stres jako przyczynę swoich problemów.5
-
Depresja3
Depresja i lęk to główne psychologiczne czynniki ryzyka wystąpienia problemów z erekcją u młodych mężczyzn.1, 4
Depresja często prowadzi do obniżenia libido.6
U około 25% mężczyzn z depresją mogą występować również problemy z erekcją.6, 7
-
Niska samoocena8
Niskie poczucie własnej wartości może przyczyniać się do postrzegania samego siebie i swoich możliwości w niekorzystnym świetle, co może przekładać się na przeświadczenie o niezaspokajaniu drugiej połówki. Z kolei problemy z erekcją mogą wywoływać niskie poczucie własnej wartości, które jeszcze bardziej te problemy pogłębia.
-
Lęk1, 4, 5, 8
Nerwowość i lęk związane z seksem mogą prowadzić do problemów z erekcją. To z kolei może uruchomić błędne koło porażek, unikania zbliżeń, negatywnego wpływu na poczucie własnej wartości, depresji i wzmagającego się lęku.
-
Problemy w związku8
Niestabilność w związku może stanowić przyczynę problemów z erekcją.
Lęk wywołany problemami z erekcją może również skutkować skrępowaniem, oddalaniem się od siebie i kłótniami w związku. Blisko jedna trzecia mężczyzn zgłosiła, że problemy z erekcją położyły się cieniem na ich związku.4, 5
Jeśli chodzi o mężczyzn niebędących w związkach, 25% mężczyzn biorących udział w przeprowadzonych badaniach ankietowych zgłosiło utratę wiary w siebie w kwestii randkowania z powodu z problemów z erekcją.5
Co możesz zrobić
Jeśli masz którykolwiek z tych problemów, rozważ poniższe opcje:
-
Ruch to zdrowie9
Osobom zestresowanym może pomóc aktywność fizyczna.
-
Złap ze sobą kontakt na nowo10
Mindfulness (pol. uważność), czyli zwracanie większej uwagi na swoje myśli i uczucia, a także na otaczający nas świat, jest zalecana jako metoda zapobiegania depresji u osób, które zmagały się z nią kilkukrotnie w przeszłości.
-
Porozmawiaj o tym3
Doradztwo wykwalifikowanego terapeuty może pomóc w wielu aspektach związanych ze stanem psychicznym, od stresu i lęku po niskie poczucie własnej wartości i problemy w związku.
Wybory dotyczące stylu życia a problemy z erekcją
Stres związany z codziennym życiem może powodować zachowania przyczyniające się do problemów z erekcją. Są to:11
-
Palenie tytoniu12, 13, 14
Palenie papierosów wywiera szkodliwy wpływ na budowę naczyń krwionośnych, również tych znajdujących się w penisie.
-
Złe odżywianie i nadużywanie alkoholu15,18
Spożywanie zbyt dużych ilości tłustego, słonego lub słodkiego jedzenia i niedostateczne spożycie owoców i warzyw może skutkować zwiększeniem masy ciała. Złe odżywianie się stanowi główną przyczynę otyłości, która może zwiększyć ryzyko wystąpienia miażdżycy – czyli zwężenia naczyń krwionośnych. Może to zaburzyć dopływ krwi do penisa oraz zdolność do osiągnięcia i utrzymania erekcji.15, 16
Nadwaga czy otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych, w tym chorób serca i cukrzycy. Te czynniki ryzyka są powiązane z problemami z erekcją.17
Nadmierne spożycie alkoholu znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia problemów z erekcją, a także przedwczesnego wytrysku i obniżenia libido.5, 12, 18
-
Brak aktywności17
Brak aktywności fizycznej zwiększa ryzyko otyłości, co z kolei zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia podwyższonego ciśnienia krwi i chorób serca.
Brak aktywności naraża również na ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 – schorzenia, które może powodować problemy z erekcją.
Z kolei problemy z erekcją mogą być sygnałem wskazującym na niezdiagnozowaną cukrzycę. U przeciętnego mężczyzny w wieku
40–59 lat, u którego nie występują problemy z erekcją, szansa na występowanie nierozpoznanej cukrzycy wynosi 2%. Wartość ta
wzrasta do 10% w przypadku mężczyzn, u których problemy z erekcją występują.6, 19 -
Stosowanie substancji psychoaktywnych12, 20
Stosowanie różnych substancji psychoaktywnych jest powiązane z problemami z erekcją. Kokaina powoduje zwężenie naczyń, które ogranicza dopływ krwi do penisa.11,12 Inne substancje, w tym MDMA i amfetaminy, zakłócają przesyłanie określonych sygnałów stanowiących element procesu wywoływania erekcji.
Badanie naukowe wykazało, że mężczyźni, którzy w przeszłości stosowali substancje psychoaktywne, ponad dwukrotnie częściej zgłaszali problemy z erekcją niż mężczyźni, którzy nigdy nie stosowali takich substancji.21, 22
Substancji psychoaktywnych nie należy stosować w przypadku przyjmowania leków w związku z problemami z erekcją.
Co możesz zrobić
Czy dotyczą Cię którekolwiek z powyższych zachowań? Możesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów z erekcją, wprowadzając nieco pozytywnych zmian do swojego stylu życia. Spróbuj:
-
Obniżyć masę ciała, odżywiając się zdrowo17
Zmiana diety może pomóc obniżyć masę ciała, a także stężenie cholesterolu i ciśnienie krwi. Wpłynie to korzystnie na stan zdrowia serca. Wszystkie te czynniki – masa ciała, ciśnienie krwi i stan zdrowia serca – mogą mieć znaczenie dla problemów z erekcją.
-
Regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne9, 10, 11
Aktywność fizyczna pomaga utrzymać naczynia krwionośne i serce w dobrym zdrowiu.
Może też relaksować i poprawiać samopoczucie, co obniża poziom stresu.
Postaraj się w każdym tygodniu osiągnąć cel w postaci 20 minut dziennie umiarkowanie zwiększonej aktywności – przejdź się na energiczny spacer albo pojedź rowerem do pracy – albo 10 minut dziennie intensywnej aktywności, takiej jak bieganie.9, 10
-
Rzucić palenie11
Zaleca się rzucenie palenia jako jedną z najistotniejszych zmian stylu życia, które mogą pomóc w przypadku problemów z erekcją.
-
Unikać stosowania substancji psychoaktywnych22
Dobrym pomysłem jest zaprzestanie stosowania wszelkich substancji, które zakłócają zdolność organizmu do osiągnięcia i utrzymania erekcji.
Co mówi ciało: dowiedz się więcej o zależności pomiędzy zdrowiem fizycznym a problemami z erekcją
Zdrowie fizyczne a problemy z erekcją- Rastrelli G, Maggi M. Erectile dysfunction in fit and healthy young men: psychological or pathological? Translational andrology and urology. 2017;6(1):79.
- Stress and Erectile Dysfunction_ Caused by psychological triggers – How to Overcome _Between Us Clinic. [https://www.betweenusclinic.com/erectile-dysfunction/stress/].
- NHS_Counselling [https://www.nhs.uk/mental-health/talking-therapies-medicine-treatments/talking-therapies-and-counselling/counselling/].
- Nguyen HMT, Gabrielson AT, Hellstrom WJ. Erectile dysfunction in young men—a review of the prevalence and risk factors. Sexual medicine reviews. 2017;5(4):508-20.
- CO-OP PHARMACY ERECTILE DYSFUNCTION PR SURVEY [https://www.atomikresearch.co.uk/case-studies-archive/co-op-pharmacy-erectile-dysfunction-pr-survey/].
- Williams K, Reynolds MF. Sexual dysfunction in major depression. CNS spectrums. 2006;11(S9):19-23.
- Rosen RC, Fisher WA, Eardley I, Niederberger C, Nadel A, Sand M. The multinational men’s attitudes to life events and sexuality (males) study: I. prevalence oSf erectile dysfunction and related health concerns in the general population. Current medical research and opinion. 2004 May 1;20(5):607-17.
- Hedon F. Anxiety and erectile dysfunction: a global approach to ED enhances results and quality of life. International Journal of Impotence Research. 2003;15(2):S16-S9.
- NHS_10 stress busters [https://www.nhs.uk/mental-health/self-help/guides-tools-and-activities/tips-to-reduce-stress/].
- NHS_Mindfulness [https://www.nhs.uk/mental-health/self-help/tips-and-support/mindfulness/].
- NHS_Erectile dysfunction_impotence [https://www.nhs.uk/conditions/erection-problems-erectile-dysfunction/].
- Jiang B-P, Guo D-S, Liu Y. Self-assembly of amphiphilic perylene− cyclodextrin conjugate and vapor sensing for organic amines. The Journal of Organic Chemistry. 2010;75(21):7258-64.
- Millett C, Wen L, Rissel C, Smith A, Richters J, Grulich A, et al. Smoking and erectile dysfunction: findings from a representative sample of Australian men. Tobacco control. 2006;15(2):136-9.
- Tostes RC, Carneiro FS, Lee AJ, Giachini FR, Leite R, Osawa Y, et al. Cigarette smoking and erectile dysfunction: focus on NO bioavailability and ROS generation. The journal of sexual medicine. 2008;5(6):1284-95.
- BHF Erectile dysfunction: Let’s talk about…. ED [https://www.bhf.org.uk/ informationsupport/heart-matters magazine/wellbeing/erectile-dysfunction].
- NHS_Sugar_ the facts NHS [https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/how-does-sugar-in-our-diet-affect-our-health/].
- NHS - Obesity [https://www.nhs.uk/conditions/obesity/].
- Arackal BS, Benegal V. Prevalence of sexual dysfunction in male subjects with alcohol dependence Indian J Psychiatry. 2007, 49 (2).
- Skeldon SC, Detsky AS, Goldenberg SL, Law MR. Erectile dysfunction and undiagnosed diabetes, hypertension, and hypercholesterolemia. The Annals of Family Medicine. 2015;13(4):331-5.
- Jannini EA, Lenzi A, Isidori A, Fabbri A. COMMENTARY: Subclinical erectile dysfunction: Proposal for a novel taxonomic category in sexual medicine. The Journal of Sexual Medicine. 2006 Sep 1;3(5):787-94.
- Del Río FJ, Cabello F, Fernández I. Influence of substance use on the erectile response in a sample of drug users. International Journal of Clinical and Health Psychology. 2015;15(1):37-43.
- Santtila P, Sandnabba NK, Jern P, Varjonen M, Witting K, Von Der Pahlen B. Recreational use of erectile dysfunction medication may decrease confidence in ability to gain and hold erections in young males. International journal of impotence research. 2007 Nov;19(6):591-6.
VIAGRA CONNECT® MAX, 50 mg, tabletki powlekane
SKŁAD: Każda tabletka powlekana zawiera cytrynian syldenafilu w ilości równoważnej 50 mg syldenafilu. Substancja pomocnicza o znanym działaniu: każda tabletka o mocy 50 mg zawiera 1,7 mg laktozy (w postaci laktozy jednowodnej). WSKAZANIA DO STOSOWANIA: Produkt leczniczy VIAGRA CONNECT® MAX jest wskazany do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do satysfakcjonującej aktywności seksualnej. Do skutecznego działania produktu leczniczego VIAGRA CONNECT® MAX konieczna jest stymulacja seksualna. PRZECIWWSKAZANIA: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w charakterystyce produktu leczniczego. Zgodnie z poznanym już wcześniej wpływem syldenafilu na szlak metaboliczny zależny od tlenku azotu i cyklicznego monofosforanu guanozyny (cGMP) wykazano, że syldenafil nasila działanie hipotensyjne azotanów i w związku z tym jego równoczesne podawanie z substancjami uwalniającymi tlenek azotu (np. azotynem amylu) lub azotanami w dowolnej postaci jest przeciwwskazane. Stosowanie produktu leczniczego VIAGRA CONNECT® MAX z rytonawirem (silnym inhibitorem cytochromu P450) jest przeciwwskazane. Stosowanie inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5), w tym syldenafilu, z substancjami pobudzającymi cyklazę guanylanową, np. riocyguatem, jest przeciwwskazane, gdyż może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Substancji używanych w leczeniu zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu, nie należy stosować u mężczyzn, u których podejmowanie aktywności seksualnej może nie być wskazane. Do grupy tej należą pacjenci z ciężkimi chorobami układu krążenia, np. niedawno przebytym zawałem mięśnia sercowego lub udarem mózgu (w ciągu ostatnich 6 miesięcy), niestabilną dławicą piersiową lub ciężką niewydolnością serca. Syldenafilu nie należy stosować u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby, niedociśnieniem tętniczym (ciśnienie tętnicze poniżej 90/50 mm Hg) oraz stwierdzonymi dziedzicznymi chorobami zwyrodnieniowymi siatkówki, np. retinitis pigmentosa (gdyż u niektórych pacjentów z tą chorobą występują genetyczne zaburzenia fosfodiesteraz siatkówkowych). Powyższe zalecenia wynikają z faktu, że syldenafil nie został przebadany pod kątem bezpieczeństwa stosowania w wspomnianych podgrupach. Syldenafil jest przeciwwskazany u pacjentów, u których doszło do utraty wzroku w jednym oku
z powodu niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (NAION, ang. non-arteritic anterior ischaemic optic neuropathy) - bez względu na to, czy epizod ten miał związek z wcześniejszą ekspozycją na inhibitory PDE5. Produktu leczniczego VIAGRA CONNECT® MAX nie należy stosować u pacjentów z deformacjami anatomicznymi prącia (np. skrzywieniem prącia, zwłóknieniem ciał jamistych lub chorobą Peyroniego). Produkt leczniczy VIAGRA CONNECT® MAX nie jest wskazany do stosowania przez kobiety oraz mężczyzn bez zaburzeń erekcji, jak i mężczyzn w wieku poniżej 18 lat. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY: Upjohn EESV, Rivium Westlaan 142, 2909 LD Capelle aan den IJssel, Holandia. Niniejsza informacja została przygotowana dnia 31.03.2022 na podstawie ChPL Viagra Connect® Max, zatwierdzonej dnia 19.11.2021. W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do: Pfizer Polska Sp. z o.o. tel. 22 335 61 00.